Była minister: Polacy niepotrzebnie płacą setki milionów, by państwowa firma miała co robić

fot. Wistula / Wikipedia / CC-BY-SA

Powodem dla którego rząd nie wdraża elektronicznego dowodu osobistego jest fakt, iż żyje z niego kontrolowana przez państwo Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – przyznała była minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Rzecznik MC Karol Manys stwierdził na jednej z ostatnich konferencji prasowych, iż „nigdy nie było projektu całkowitego zastąpienia fizycznych dowodów osobistych aplikacją mobilną. Istniała natomiast koncepcja aplikacji na smartfona, która może być dla użytkowników wygodnym uzupełnieniem służącym do potwierdzania tożsamości”. Zamiast tego trwają jedynie prace nad elektronicznymi… legitymacjami szkolnymi i studenckimi.

Innego zdania jest jednak była szefowa resortu cyfryzacji. Co więcej oskarża ona rząd, iż umyślnie blokuje projekt mobilnego dowodu, by spółka kontrolowana przez MSWiA miała co roku kilkaset milionów złotych dodatkowych przychodów.

„mDokumenty są konkurencją dla plastiku, który za miliardy złotych płacone do PWPW, spółki podległej MSWiA, nosimy w portfelach – podkreśla Streżyńska. – Niemal każdy plastik z tych które mamy teraz i tych które jeszcze będą, jak karty pacjenta, karty specjalisty medycznego, produkuje MSWiA” – tłumaczy Streżyńska w wypowiedzi dla portalu wirtualnemedia.pl.

Co roku wymiana dowodów osobistych kosztuje Polaków około 200 000 000 zł.

Źródło: forsal.pl

Jeśli doceniasz moją pracę, wrzuć coś na tacę:

32 1600 1462 0008 4922 6950 0011

BNP Paribas

Może Ci się również spodoba