Miało być odchudzanie rządu, a jest nowy wiceminister!

fot. Wistula / Wikiepdia / CC-BY-SA

Choć premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmniejszenie liczby wiceministrów o 20-25%, to w tym tygodniu… powołał nowego.

Tomasz Robaczyński, nowy członek rządu, zajął miejsce sprawowane jeszcze do niedawna przez obecną minister finansów Teresę Czerwińską. Ma on zajmować się sprawami budżetowymi w Ministerstwie Finansów.

Resort tłumaczy, iż powołanie nowego podsekretarza stanu wymagało od niego prawo. W specjalnym komunikacie poinformowało bowiem, iż: „powołanie wiceministra odpowiedzialnego za kwestie budżetowe było konieczne ze względu na wypełnienie przepisów ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Art. 27 tej ustawy wskazuje, że członkiem Rady powinien być przedstawiciel ministra właściwego do spraw finansów publicznych odpowiedzialny za budżet, w randze sekretarza lub podsekretarza stanu”.

Dotąd obowiązki Robaczyńskiego pełniła jego obecna szefowa, która łączyła funkcję ministra i wiceministra finansów. 

Tymczasem Morawiecki w tym tygodniu zapowiedział zmniejszenie liczby wiceministrów o 20-25%. „Sprawne i efektywne państwo działa w oparciu o profesjonalne kadry, a nie o rozbudowaną biurokrację. Nie ilość, a jakość” – tłumaczył. Za słowami poszły czyny. Według doniesień medialnych w tym tygodniu pracę straciło dwóch zastępców ministra infrastruktury i jeden zastępca samego premiera.

Wypowiedź i idące za nią działania szefa rządu były spowodowane wrzawą medialną dotyczącą ilość wiceministrów. W listopadzie 2017 roku ich liczba przekroczyła bowiem 100.

Źródło: money.pl

Jeśli doceniasz moją pracę, wrzuć coś na tacę:

32 1600 1462 0008 4922 6950 0011

BNP Paribas

Może Ci się również spodoba