Miliony złotych na inwigilację Polaków. Wszystko przez zanieczyszczenie powietrza

fot. Stiopa / Wikipedia / CC-BY-SA

Władza po raz kolejny chce wiedzieć jeszcze więcej o swoim podwładnych. Kosztem 8 800 000 zł powstanie rejestr… pieców, które mają Polacy w domach.

Konsorcjum w skład którego wchodzi Instytut Ochrony Środowiska, Instytut oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla zamierzają stworzyć rejestr, w którym docelowo znajdą się dane dotyczące pieców i kotłów zamontowanych we wszystkich polskich domach. Projekt kwotą 8 800 000 zł dofinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

„W Polsce mamy 5,5 mln domów jednorodzinnych – naszą ambicją jest to, by wszystkie one były wpisane do tej bazy, abyśmy wiedzieli, jak są ogrzewane. To umożliwi nam potem optymalizację inwestycji realizowanych przez operatorów sieci gazowych czy ciepłowniczych. To baza, bez której trudno wyobrazić sobie walkę z niską emisją. Dziś jej nie mamy i musimy ją stworzyć – w ramach wielu realizowanych w tej dziedzinie działań” – tłumaczy Piotr Woźny będący pełnomocnikiem premiera ds. programu „Czyste powietrze”.

Program pilotażowy, na który NCBR przyznało dofinansowanie ma objąć 25 tys. gospodarstw domowych w 9 gminach, w których jakość powietrza należy do najgorszych. Typ pieców mają sprawdzać kominiarze podczas obowiązkowych kontroli. Zyskają oni do tego specjalne instrumenty prawne, które zobligują Polaków do podawania im typu używanego przez nich kotła.

Źródło: forsal.pl

Jeśli doceniasz moją pracę, wrzuć coś na tacę:

32 1600 1462 0008 4922 6950 0011

BNP Paribas

Może Ci się również spodoba