Najmniej potrzebny urząd w Polsce służy rządowi do ukrywania długu

fot. NBP / materiały prasowe

Jednym z najmniej potrzebnych urzędów w Polsce jest Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Koszty jego funkcjonowania są zaledwie o 1% niższe niż suma wypłacanych przez niego rekompensat. Premier Mateusz Morawiecki wie jednak jak go wykorzystać.

FGŚP powstał w latach 90. XX wieku jako zabezpieczenie dla pracowników prywatyzowanych zakładów. Wiele z nich po denacjonalizacji bankrutowało, a osoby w nich zatrudnione pozostawały bez kilkumiesięcznych pensji. By temu zaradzić powołano fundusz, który wypłacał zaległe wynagrodzenie załogom upadających fabryk. Pieniądze na ten cel były, i są nadal pozyskiwane ze składki płacone przez każdego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

Czasy się jednak zmieniły i bankructwa są dziś o wiele rzadsze, lecz FGŚP pozostał.Według sprawozdania z wykonania budżetu za 2016 rok (danych za 2017 rok jeszcze nie ma) wypłacił on 265 354 000 zł zaległych wynagrodzeń, podczas gdy koszty jego utrzymania wyniosły 262 609 000 zł. Różnica wynosi zaledwie 2 745 000 zł.

Co ciekawe Mateusz Morawiecki znalazł pomysł na Fundusz. Od tego roku przeniesiona została do niego wypłata świadczeń przedemerytalnych, które dotychczas były w gestii Funduszu Pracy. Pozwoli to zmniejszyć na papierze deficyt i dług publiczny, gdyż wydatki FGŚP nie są do niego wliczane. 

„Przesunięcie dużej pozycji wydatkowej z jednego państwowego funduszu celowego do drugiego pozwala zatem na obejście stabilizującej reguły wydatkowej, która została wprowadzona po to, by zapobiegać nadmiernemu wzrostowi deficytu budżetowego oraz długu publicznego. Dzięki obniżeniu na papierze wydatków Funduszu Pracy, można zwiększyć wydatki z budżetu na inne działania, takie jak obniżenie wieku emerytalnego czy ratowanie górnictwa, bez dokonywania dodatkowych oszczędności w celu wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni na ich pokrycie w ramach reguły wydatkowej” – pisze w komunikacie Pracodawców RP ekspert Łukasz Kozłowski.

 

Źródło: Imperium Marnotrawstwa

Jeśli doceniasz moją pracę, wrzuć coś na tacę:

32 1600 1462 0008 4922 6950 0011

BNP Paribas

Może Ci się również spodoba