Oficjalne dane: PiS zadłuża Polaków bardziej niż PO

fot. Kancelaria Premiera / flickr.com / CC-BY-SA

Wbrew zapewnieniom rządu o nadwyżce w budżecie dług państwa nadal rośnie. Co więcej za obecnej władzy sprawowanej przez PiS przyrasta on oficjalnie o 14% szybciej niż za koalicji PO-PSL.

W czasie trwania dwóch rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego oficjalny dług sektora finansów publicznych wzrósł z 527,4 mld zł do 877,3 mld zł. Daje to wzrost o 349,9 mld zł i średnią zadłużania na poziomie około 3,64 mld zł na miesiąc.

Natomiast według najnowszych danych Ministerstwa Finansów zobowiązania sektora finansów publicznych na koniec I kwartału wyniosły 989,2 mld zł. Tym samym od przejęcia władzy przez PiS zwiększyły się o 111,9 mld zł, co daje średnią 4,14 mld zł na miesiąc.

Dane za okres rządów PO-PSL poprawia częściowa likwidacja OFE i podniesienie wieku emerytalnego. Dzięki tym posunięciom co prawda zmalał jawny dług, ale zwiększył się ukryty. Z kolei PiS zwiększył niejawne zobowiązania Polaków obniżając wiek emerytalny oraz przenosząc kilka miliardów wydatków do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które nie wliczają się do oficjalnego bilansu finansowego państwa.

Źródło: Imperium Marnotrawstwa

Jeśli doceniasz moją pracę, wrzuć coś na tacę:

32 1600 1462 0008 4922 6950 0011

BNP Paribas

Może Ci się również spodoba