Oskarża Polaków o mordowanie Żydów. Otrzymała pół miliona rządowego grantu

fot. Dariusz Gąszczyk / flickr.com / CC-BY-SA

Znana z przypisywania Polakom współodpowiedzialności za Holokaust profesor Barbara Engelking otrzymała rządowy grant w wysokości 522 250 zł.

Engelking dostała wsparcie na projekt badawczy Świadkowie Holokaustu – społeczeństwo polskie na terenach okupowanych wobec zagłady Żydów (1939-1945). Jak można wyczytać z jego streszczenia „celem projektu jest próba usystematyzowania dotychczasowych ustaleń i syntetyczne opracowanie problematyki postaw Polaków wobec Zagłady, a w konsekwencji „opowiedzenie na nowo” polskiego doświadczenia obecności przy Zagładzie.” Z całością streszczenia można zapoznać się pod TYM LINKIEM.

Grant został przyznany w ramach programu OPUS prowadzonego przez Narodowe Centrum Nauki, nad którym nadzór sprawuje minister szkolnictwa wyższego i nauki, czyli Jarosław Gowin. 

Engelking wielokrotnie przypisywała Polakom współodpowiedzialność za zagładę Żydów podczas II wojny światowej. W swoich licznych wypowiedział stwierdziła m. in. iż:

  • „Dla Żydów, którzy próbowali się ratować, zagrożeniem byli w pierwszym rzędzie Polacy-katolicy, nie Niemcy. To nie Niemcy biegali po wsiach i wyciągali Żydów z kryjówek w lasach. Niemcy, oczywiście, zabijali, ale ktoś im Żydów wskazywał albo przyprowadzał.”
  • „Często to Polacy stanowili główne zagrożenie dla ukrywających się Żydów. Wszak Niemcy nie chodzili po domach, nie zaglądali do lasów.”
  • „Z naszych badań wynika, że zdecydowana większość próbujących się ratować Żydów zginęła z rąk polskich bądź też została zabita przy współudziale Polaków. Z każdych trzech poszukujących ratunku dwóch zginęło.”

Źródło: kresy.pl

Jeśli doceniasz moją pracę, wrzuć coś na tacę:

32 1600 1462 0008 4922 6950 0011

BNP Paribas

Może Ci się również spodoba