Prawda o finansach publicznych: Grecy mają nadwyżkę, Polacy deficyt
Choć rząd Mateusza Morawieckiego ogłasza kolejne sukcesy gospodarcze to na tle innych państw Unii Europejskiej Polska wypada mizernie. W 2017 roku deficyt sektora finansów publicznych naszego kraju należał do najwyższych w Unii Europejskiej.
Jak wynika z danych Eurostatu w 2017 roku 13 krajów należących do UE zanotowało nadwyżkę w sektorze finansów publicznych. Największą Malta,3,5% PKB, Cypr 1,8% PKB i Szwecja 1,6% PKB, a najmniejszą Grecja, Litwa i Słowenia. 15 krajów, w tym Polska, zanotowało z kolei deficyt. Największy Hiszpania 3,1% PKB, Portugalia 3% PKB oraz Rumunia 2,9% PKB.
Jak w tej stawce plasuje się nasz kraj? z wynikiem -1,4% PKB zajmujemy dopiero 21. miejsce w gronie 28 państw, choć wyprzedzamy m.in. Wielką Brytanię i Francję. Średnia wynosi natomiast -1% PKB.
Pocieszeniem jest jednak fakt, iż Polska należy do państw zaniżających inną średnią. Chodzi mianowicie o całkowite zadłużenie. Pod tym względem zajmujemy bowiem 10. miejsce.
O tym, iż nasz kraj nie jest europejskim prymusem gospodarczym, świadczą również dane Eurostatu za I półrocze bieżącego roku. Wynika z nich bowiem, iż co prawda nasz dług publiczny w relacji do PKB zmniejszył się, ale w aż 13 unijnych państwach maleje on znacznie szybciej niż u nas.
Dzieje się tak mimo, iż Polska ma jeden z najwyższych wzrostów PKB w UE. Dlaczego? Otóż w porównaniu do innych krajów nadal mamy deficyt finansów publicznych.
Źródło: bankier.pl
Jeśli doceniasz moją pracę, wrzuć coś na tacę:
32 1600 1462 0008 4922 6950 0011
BNP Paribas