Sakiewicz stracił unijną dotację, więc dostał państwową

fot. Elekes Andor / Wikipedia / CC-BY-SA

Choć Fundacja Niezależne Media Tomasza Sakiewicza nie otrzymała ostatecznie dotacji unijnej na portal puszcza.tv, to projekt ten wesprze państwowa instytucja i to znacznie większą kwotą niż planowano to zrobić w ramach funduszy europejskich.

Fundacja straciła unijną dotację po tym jak jej przyznanie opisał założony przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej” serwis Oko Press. Temat podchwyciły również inne media, co spowodowało, iż Komisja Europejska nakazała Ministerstwu Środowiska przeprowadzenie kontroli w tej sprawie. Resort natychmiast wstrzymał wypłacanie kolejnych transz, a 20 grudnia 2017 roku organizacja sama wycofała swój wniosek.

Wątpliwości wzbudziło to, iż FNM nie ma doświadczenia w zakresie ekologii i musiała specjalnie zmienić swój statut, by móc ubiegać się o dotacje, a także iż szacunkowe koszty projektu są bardzo wysokie.

Okazuje się jednak, że puszcza.tv powstaje, ale nie za unijne, a za państwowe pieniądze. Dotacje na nią 31 stycznia 2018 roku, a więc niewiele ponad miesiąc po utracie przez fundację środków europejskich, przyznał bowiem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Edukacja ekologiczna” (nabór wniosków kończył się 27 grudnia 2017 r.). Umowa opiewa na łączną kwotę 7 155 122 zł, z czego 855 000 zł już wypłacono.

W ramach projektu ma powstać nie tylko portal internetowy i promujące go spoty reklamowe, ale również cykl szkoleń oraz spotkań informacyjno-edukacyjnych.

Źródło: Oko Press

Jeśli doceniasz moją pracę, wrzuć coś na tacę:

32 1600 1462 0008 4922 6950 0011

BNP Paribas

Może Ci się również spodoba